ثبت شرکت در ترکیه 

 

ثبت شرکت در ترکیه یکی از محبوب ترین و کم هزینه ترین روش های سرمایه گذاری در این کشور است و می‌توانید ظرف مدت 5 سال اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید. تاسیس شرکت در ترکیه و سرمایه گذاری در خارج از کشور از جمله مواردی است، که ذهن اکثر کارآفرینان را به خود مشغول کرده است. یکی از راه‌های سرمایه گذاری در کشور ترکیه، کارآفرینی و ثبت شرکت در این کشور است. سرمایه گذارانی که قصد دارند تا از مزایای سرمایه گذاری و کارآفرینی در کشور ترکیه بهره‌مند شوند، لازم است تا پیش از هرچیزی درباره ثبت شرکت در این کشور اطلاعات کافی را داشته باشند.

اطلاعاتی چون دانستن شرایط و مراحل لازم برای ثبت شرکت در این کشور، مزایای ثبت شرکت و کارآفرینی در کشور ترکیه، هزینه‌هایی که برای ثبت شرکت و سرمایه گذاری در ترکیه لازم است و مواردی از این قبیل، نکاتی هستند که پیش از شروع به کار و انجام اقدامات لازم، نیاز است تا مشخص شوند.

داشتن این اطلاعات و دانستن تمام نکات لازم، به فرد کمک می‌کند تا برای ثبت شرکت و کارآفرین شدن در کشور ترکیه، بهترین مسیر ممکن را انتخاب نماید. به این ترتیب ثبت شرکت در ترکیه، روند بهتری را در پیش گرفته و ساده‌تر عملی شود.

 

با توجه به قوانین ابتدای سال 2020 که تمدید اقامت توریستی در ترکیه برای اتباع خارجی بسختی انجام میگیرد. ایرانیان برای تمدید اقامت خود اقدام به ثبت شرکت میکنند.
توجه کنید در ترکیه برای انجام هر نوع کار تجاری از سوپرمارکت ، رستوران و … باید شرکت ثبت کنید.

 

 

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

مراحلی که برای این کار باید طی کنید عبارت است از:

 • محل شرکت را مشخص کنید.
 • اساسنامه را تنظیم نمایید.
 • فرم های لازم برای ثبت شرکت در ترکیه را دریافت کرده و تکمیل نمایید.
 • برای گرفتن شماره مالیاتی از اداره دارایی ترکیه اقدام نمایید.
 • دفترخانه رسمی باید اساسنامه شرکت شما را تایید نماید.
 • در اتاق بازرگانی شرکت تان را ثبت نمایید.
 • برای چاپ روزنامه رسمی اقدام کنید.
 • از دفترخانه رسمی، تاییدیه برای نمونه امضاء و نیز وکالت نامه بگیرید.
 • فرم اداره دارایی ترکیه را تنظیم نمایید.
 • فرم مرحله قبل را به اداره دارایی ترکیه تحویل دهید. این فرم و نیز آدرس شرکت تان باید توسط این اداره تایید گردد.
 • بازرسان برای تایید ادرس به آدرس شرکت تان مراجعه می نمایند.
 • پس از انجام مراحل قبلی باید شماره مالیاتی بگیرید.
 • نوبت اخذ کارت بازرگانی است.
 • دفاتر حسابداری باید چک شود.
 • یک حساب بانکی برای شرکت تان افتاح نمایید.
 • در این مرحله باید یک مشاور مالی رسمی معرفی نمایید.

همه مراحل گفته شده تنها در 5 روز کاری انجام می شود.

 

 

مدارک لازم ثبت شرکت در ترکیه

هر یک از شرکاء باید اصل پاسپورت خود را ارائه دهند که این پاسپورت ها باید بیش از 6 ماه اعتبار داشته باشد.

دو قطعه عکس در سایز ۴ * ۳ نیاز است که باید پس زمینه روشن و رنگی داشته باشد.

نام های مورد نظرتان برای شرکت را انتخاب کنید.

اساسنامه که در واقع نشان دهنده زمینه فعالیت شرکت در ترکیه است را آماده کنید.

میزان سهام هر کدام از شرکا باید مشخص شود.

تهیه حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در ترکیه بر عهده ی شما است.

مدیر شرکت باید تعیین شود.

مزایای ثبت شرکت در ترکیه 

                                                                                           

هزینه های بسیار کم در مورد عملیات لازم برای ثبت شرکت

یکی از مزیت هایی که به هنگام ثبت شرکت در ترکیه ایجاد می‌شود، هزینه‌های بسیار پایین مراحل به ثبت رساندن شرکت است. اما اگر کسی قصد داشته باشد در کشورهای دیگر مانند کشور انگلستان یا ایالات متحده سرمایه گزاری کند باید پول زیادی برای آن صرف کند. ولی در ترکیه چنین نیست. هر سال به طور متوسط یک میلیون دانشجو در این کشور فارغ التحصیل می‌شوند. و به علت بازار بسیار پر منفعت ترکیه بسیاری از دانشجویان بلافاصله بعد از فارغ‌ التحصیلی شروع به کسب و کار می‌کنند. با اینکه کیفیت خدمات در بالاترین حد خود است اما در مقابل، هزینه‌ها بسیار گران نیستند.

 

 

کمک‌های اعطا شده از طرف کشور ترکیه برای سرمایه گزاران                                                                                                                            

دولت ترکیه با کم کردن هزینه‌های مربوط به ثبت شرکت فرصت خوبی را برای سرمایه گزاران ایجاد کرده‌اند. و این یکی دیگر از مزیت‌های ثبت شرکت برای افراد داخلی و افراد خارجی است. دولت ترکیه با سیستم جدیدی به عنوان سیستم مشوق برای سرمایه گزاران، تا جایی که امکان داشته باشد هزینه‌های ثبت شرکت را کاهش می‌دهند. و به سرمایه گزارانی که گواهی IIC را در دست داشته باشند امتیازهایی خواهند داد. موارد زیر شرحی از امتیازهای دولت ترکیه است.

مالیات بر ارزش افزوده و معافیت عرفی

کم کردن مالیات

پشتیبانی کردن از حق بیمه اجتماعی

پشتیبانی کردن از نرخ بهره

تخصیص زمین

بازپرداخت مالیات بر ارزش افزوده

پشتیبانی کردن از مالیات بر درآمد.

 

 

ثبت شرکت در ترکیه

انواع شرکت در ترکیه

شرکت‌ سهامی خاص

این شرکت‌ها بیشتر توسط سرمایه گزارانی به ثبت می‌رسد که علاقه دارند در کسب و کارهای خاص و ویژه فعالیت داشته باشند. زیرا همه شرکت‌های سهامی خاص دارای عملیات‌های بزرگی هستند و برای کامل کردن پروژه‌های خیلی بزرگ راه اندازی می‌شوند. بنابراین باید توسط سرمایه گزارانی به وجود بیایند که هزینه زیادی برای ثبت شرکت صرف می‌کنند.

 

شرکت با مسئولیت محدود

این شرکت‌ها، هم می‌توانند خصوصی باشد و هم عمومی. اما بیشتر شرکت‌هایی با مسئولیت محدود که به شیوه خصوصی کار می‌کنند برای سرمایه گزاران خارجی است. این شرکت در نوع خود می‌تواند بهترین درآمد را به دنبال داشته باشد. حداقل سرمایه‌ای که برای سرمایه گزاری در این شرزکت نیاز است ۱۰.۰۰۰ لیر است.

 

 

شرکت با مسئولیت محدود(Limited)

رایج ترین نوع ثبت شرکت در ترکیه شرکت با مسئولیت محدود است.

بر اساس ماده ۵۷۳ ترکیه قانون تجارت، شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه، برای همه اهداف اقتصادی حداقل یک نفر به عنوان شخص حقیقی و یک نفر به عنوان شخص حقوقی سهامدار شرکت اداره می شود.
برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود یا لیمیتد در ترکیه ، شما باید حداقل ۲ شریک و حداکثر ۵۰ شریک برای ثبت داشته باشید. سهامداران شرکت با مسئولیت محدود می توانند اشخاص حقیقی و حقوقی باشند. و همچنین می توانند افراد تبعه خارجی یا ترک باشند.

شخصی را که سهامداران به عنوان مدیر انتخاب می کنند می تواند از سهامداران باشد یا نباشد. و این موضوع ر اساسنامه شرکت لیمیتد مشخص می شود.

نکته مهم این است که مسئولیت هریک از سهامداران در خصوص بدهی ها و حتی مالیاتی که باید پرداخت کنند، محدود به مبلغ سرمایه گذاری هر شریک می شود؛ بننابراین میزان مسئولیت شرکا مساوی نیست . یعنی اگر روزی شرکت ورشکست شود مسئولیت بدهی شرکت با توجه به سهم هر شریک مشخص می شود. دقت کنید که هر نوع تغییر و انتقال سهام شرکا باید در دفترخانه ها انجام شود و به تصویب 3/4 اعضا رسیده باشد.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود با هر موضوعی امکان پذیر است؛ و هر شرکتی را می توان ثبت کرد.

سرمایه ای که برای ثبت شرکت لیمیتد در ترکیه نیاز است 100.000 لیر ترکیه است. قبلا در هنگام ثبت باید 25 درصد این هزینه را براز می کردید؛ ولی طبق قوانین جدید دیگر نیاز به ابراز این 25 درصد نیست؛ و تا یک سال وقت دارید که کل سرمایه را ابراز کنید.

ثبت شرکت لیمیتد در حدود یک هفته زمان می برد.

توجه کنید که : 

طبق قوانین جدید ثبت شرکت در ترکیه، شرکت با مسئولیت محدودیت در ترکیه، با یک سهامدار نیز قابل ثبت است.

 

 

شرکت بازرگانی در ترکیه

حداقل سرمایه‌ای که باید برای راه اندازی شرکت بازرگانی در ترکیه داشته باشیم ۱۰.۰۰۰ TRY است. انتقال سهام در دفتر شرکت تنظیم می‌شود. شرکت بازرگانی ترکیه می‌تواند یک یا چندین مدیر داشته باشد. و یک فرد برای هیئت مدیره لازم دارد. و طبق قوانین ترکیه اعضای هیئت مدیره می‌توانند در جلسه‌ها حضور نداشته باشند. بلکه می‌توانند به وسیله موبایل یا لپ تاپ یا دیگر وسیله‌های الکترونیکی به صورت آنلاین در این جلسات حضور پیدا کنند. هم‌چنین این امکان وجود دارد که قطعنامه نیز به صورت آنلاین امضا شود.

 

ثبت شرکت LTD

این شرکت می‌تواند در دامنه محدود فعالیت داشته باشد. و مهم است که در اولین مرحله در اداره تجاری محلی ثبت شود. و مبلغ سپرده‌گزاری برای ثبت این شرکت به میزان کافی باشد. هم‌چنین لازم است که یک یا دو سرمایه گزار داشته باشد. این شرکت اهداف مختلفی می‌تواند داشته باشد که شامل موارد زیر هستند. هر فردی که قصد ثبت شرکت در ترکیه را دارد می‌تواند در شرکت LTD فعالیت کند. زیرا که دامنه فعالیت آن برای هر نوع منظور تجاری صورت می‌گیرد. شرکت‌های قفسه‌ای نیز م یکی از زیر مجموعه‌های شرکت LTD هستند. حتی این امکان برای کسانی که می‌خواهند در خارج از کشور شرکت LTD ترکیه را به ثبت برسانند وجود دارد. هم چنین شرکت‌های هلدینگ می توانند در شرکت LTD فعالیت داشته باشند.

 

شرکت کاماندیت در ترکیه

شرکت کاماندیت همانند شرکت‌هایی با دامنه محدود کار می‌کند. زیرا شیوه کار به گونه‌ای است که باید به وسیله مدیر و شرکای محدود ثبت شود. و مسئولیت هر یک از آنها به میزان سرمایه‌ای که برای شرکت صرف کرده‌اند محدود می‌شود. باید هر کدام از شرکا تا سقف مشخصی سرمایه واگذار کنند. و با توجه به میزان پولی که سرمایه گزاری کرده‌اند، موقع بدهی یا ضرر نیز هر کدام به اندازه سرمایه خود ضرر می‌بینند. وظیفه‌ای بر عهده بعضی از سرمایه گزاران هست و این است که باید نسبت بر سرمایه شرکای خود مسئولیت داشته باشند. در حالی که سایر شرکا در مقابل بدهی‌های شرکت تنها مسئول هستند.

 

شرکت‌های خارجی در ترکیه

این شرکت‌ها موقع فعالیت در ترکیه شرایط خاص خود را دارند. و بعضی از این شرایط می‌تواند شعبه و دفتر نمایندگی باشد. شرکت‌های خارجی در ترکیه شعبه‌هایی تاسیس می‌کنند و خود مانند شرکت مادر بر تمامی شعبه‌ها نظارت دارند.

 

ثبت شرکت در ترکیه

بهترین نوع شرکت برای ثبت در ترکیه

شرکت با مسئولیت محدود (LLC) را می توان بهترین نوع ساختار شرکت در کشور ترکیه دانست. اما دلایل این امر نیز متنوع است. اولا این نوع شرکت غالبا در ترکیه برای انجام بیزینس مورد استفاده قرار گرفته و قانونا هم مجاز به انجام همه نوع فعالیت تجاری و صنعتی است. این نوع شرکت فقط با داشتن یک مدیر و یک سهامدار راه می افتد. ثانیا داشتن منشی مقیم ترکیه در این نوع شرکت ضروری نیست. ثالثا کل فرآیند ثبت شرکت LLC در ترکیه 3 هفته طول می کشد، در حالیکه فرآیند ثبت شرکتهای منطقه آزاد یا پارکهای فناوری 24 ماه طول می کشد.

 

هزینه ثبت شرکت در ترکیه

 • سرمایه اولیه ثبت شرکت در ترکیه 10 هزار لیر.
 • هزینه حسابدار ماهیانه از 500 تا 1500 لیر.
 • هزینه اجاره محل دفتر.
 • هزینه اینترنت ، آب و …
 • 23 درصد مالیات بر اجاره محل کار.
 • هزینه های کارمند. ( اجباری نیست )
 • هزینه های دفاتر رسمی و پلمپ : سالانه 3000 تا 5000 لیر.

 

جهت مشاوره رایگان برای ثبت شرکت در ترکیه با کارشناسان عیار گلوبال در ارتباط باشید