تحصیل در ترکیه با دانشگاه های معتبر در سطح جهانی با هزینه های مناسب و امکاناتی عالی هدف تعداد زیادی از هموطنان عزیزمان می باشد. اعتبار علمی دانشگاه های ترکیه بسیار بالا بوده و عمده دانشگاه های ترکیه با دانشگاه های معتبر دنیا ارتباط علمی دارند.

ترکیه کشوری زیبا است که بخشی از آن در قاره اروپا و بخشی در قاره آسیا قرار دارد. بخش عمده آن در آسیا و قسمت کوچکی از آن در قاره اروپا قرار دارد. جمعیت کشور ترکیه حدود 80 میلیون نفر است. دین اکثریت مردم این کشور اسلام است و مذهب آنان سنی است.

سیاست این کشور که در آن حکومتی لائیک بر سر کار است، آن است که امکانات مناسب برای تحصیل دانشجویان بین المللی و علاقه مند به تحصیل را در این کشور فراهم کند. با توجه به اعتبار بالای دانشگاه های ترکیه در جهان، متقاضیان تحصیل در این کشور برای ورود با آزمون هایی مواجه می شوند که باید قبل از ورود خود را آماده نمایند.

تحصیل در رشته‌های محبوب و پرطرفدار در یک دانشگاه خوب، رویای بسیاری از دانش‌آموزان و حتی دانشجویان است که شاید به واسطه آزمون کنکور برآورده نشده باشد. بنابراین بسیاری از دانش آموزان پس از کنکور مجبور هستند در رشته‌ها و دانشگاه‌هایی به تحصیل بپردازند که علاقه‌ای به آن ندارند. رشته‌های پزشکی و برخی از رشته‌های محبوب مهندسی از جمله رشته‌هایی هستند که شاید تحصیل در آن‌ها برای همه امکان‌پذیر نباشد.

دو راه برای حل این قضیه و تحصیل در رشته مورد علاقه وجود دارد، یکی تلاش بیشتر برای آزمون کنکور است و راه دیگر تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور است. برای تحصیل در خارج از کشور سه عامل بیشتر از بقیه مورد توجه دانشجویان قرار می‌گیرد، اولین عامل هزینه تحصیل ارزان است و دومین عامل پذیرش تحصیلی راحت از رشته دلخواه دانشگاهی است و سومین عامل اعتبار مدرک دانشگاهی است.

 

تحصیل در کشور ترکیه                                       

دانشگاه‌های ترکیه دارای امکانات عالی، دارای فضای آموزشی مناسب، کتابخانه هاای بزرگ و مجهز، آزمایشگاههای به روز، زمین‌‌های ورزشی متعدد، امکانات تفریحی و خدمات درمانی و غیره هستند.

دانشگاه های ترکیه معمولا در خصوص خوابگاه به دانشجویان تعهدی نمی دهند ولی امکانات خوابگاهی طی سالیان گذشته افزایش پیدا کرده و عمدتا دانشجویان خارجی از خوابگاههای مجهزی برخوردار بوده اند. دانشجویان در دوره تحصیل خود در دانشگاه های ترکیه بیمه درمانی دارند و تسهیلات درمانی آنها رایگان می باشد.

هزینه های پوشاک نسبت به ایران کمتر بوده و دانشجویان در استفاده از وسایل نقلیه عمومی از تخفیف 50 درصدی دانشجویی بهره مند هستند. هزینه های تحصیل در ترکیه تفاوت زیادی با ایران ندارد.در واقع هزینه های زندگی همان هزینه های ادامه تحصیل در ترکیه می باشد.

هزینه های تحصیل در دانشگاههای دولتی و خصوصی با هم متفاوت است و دانشجویان ممتاز نیز می توانند از بورسیه و وام های تحصیلی استفاده کنند.

علاقه مندان تحصیل در دانشگاه های ترکیه می توانند با مراجعه به موسسه آباد مهاجر دانش در زمانی کوتاه و کاملاً تضمینی پذیرش دانشگاه های ترکیه و ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت نمایند.

جهت کسب اطلاعات شرایط تحصیل در ترکیه می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

 

اعتبار علمی دانشگاه های ترکیه                         

دانشگاه‌های کشور ترکیه در سال‌های گذشته اعتبار علمی بالایی در مجامع بین‌المللی کسب کرده‌اند به طوری که مدارک علمی این دانشگاه‌ها در کلیه کشورهای دنیا معتبر و شناخته شده است.

در رشته پزشکی اکثر دانشگاهها پس از فارغ‌التحصیلی به دانش آموختگان کارت طبابت بین‌المللی اعطا می‌شود. دانشجویان ممتاز امکان بورسیه شدن توسط سازمانها و مؤسسات آموزش آمریکایی و اروپایی را دارند و حتی در برخی دانشگاهها از ترم دوم به بعد می‌توان به دانشگاه‌های آمریکا و اروپا در همان رشته و ترم تحصیلی منتقل شد.

چرا که دانشگاههای ترکیه حداقل با یک دانشگاه دیگر معتبر اروپایی یا آمریکایی توافقنامه تبادل دانشجو دارند. دانشگاههای ترکیه طی سالیان گذشته به طرز چشم گیری هم از لحاظ کیفیت آموزشی و هم کمی توسعه یافته اند.

دانشجویان خارجی امکان انتخاب بسیار بالایی برای تحصیل در ترکیه برخوردارند. کیفیت سیستم آموزشی دانشگاههای ترکیه در رتبه بندی های بین المللی منعکس شده است.

دانشگاه‌های ترکیه دارای امکانات عالی، دارای فضای آموزشی مناسب، کتابخانه هاای بزرگ و مجهز، آزمایشگاههای به روز، زمین‌‌های ورزشی متعدد، امکانات تفریحی و خدمات درمانی و غیره هستند.

 

دوره‌های تحصیلی کشور ترکیه                           

عناوین مختلف دوره های تحصیل در دانشگاه های ترکیه:

Ön Lisans Diplomasi. 1 شامل‌ دو تا سه‌ سال‌ تحصیل‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌ است.

Lisans Diplomasi. 2 شامل چهار سال‌ تحصیل‌ و گذراندن‌ حداقل‌ 147 واحد است.

Yuksek Lisans Diplomasi. 3 شامل دو سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ است.

برای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ داشتن‌ مدرک‌ Lisans Diplomasi الزامی‌ است. این‌ دوره‌ شامل‌ دو نیم‌ سال‌ کلاس‌ درس‌ و دو نیم‌ سال‌ پایان‌ نامه‌ پژوهشی‌ می‌شود.

Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi. 4 شامل پنج‌ سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ در رشته‌ دامپزشکی‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌ است.

DOKTORA (Ph. D.). 5 شامل سه‌ تا چهار سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ است.

برای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ داشتن‌ مدرک‌ Yuksek Lisans Diplomasi الزامی است.

‌این‌ دوره‌ شامل‌ دو تا چهار نیم‌ سال‌ کلاس‌ درس‌ و حداقل‌ 4 نیم‌ سال‌ برای‌ پژوهش‌ است. قبل‌ از شروع‌ پژوهش، دانشجو باید امتحان‌ جامع‌ را با موفقیت‌ بگذراند. نوشتن‌ پایان‌ نامه‌ دوره‌ دکترا و دفاع‌ موفقیت‌آمیز از پژوهش‌ انجام‌ شده، شرط‌ اعطای‌ مدرک‌ دکتراست.

 

انواع موسسات آموزش عالی و دانشگاه های ترکیه                                                                   

دانشگاه های دولتی(Devlet Universiteleri): سیستم دانشگاهی در ترکیه توسط شورای عالی آموزش (YOK) اداره می شود. ترکیه دارای 104 دانشگاه دولتی و 62 دانشگاه خصوصی است. (در مجموع 166 موسسه آموزش عالی). 5 مورد آن در قبرس شمالی شمالی واقع شده است.

به طور کلی، تحصیلات کارشناسی در دانشگاه های ترکیه 4 سال است. اما برخی رشته ها مثل پزشکی(6 سال)، دندانپزشکی(5 سال)، و دامپزشکی(5 سال) طول میکشند. فارغ التحصیلان دبیرستانهای ترکیه به رشته های تحصیلی مانند پزشکی، حقوق، دندانپزشکی و غیره می روند. بدون پرداخت هزینه تحصیل در دانشگاههای دولتی. این دانشجویان فقط یک هزینه اساسی کوچک را پرداخت می کنند. دانش آموزان باید یک امتحان ورودی دانشگاهی (OSS) برای ورود به دانشگاه را شرکت کنند. فارغ التحصیلان دوره های 4 ساله مدرک لیسانس ارائه می شود.

برنامه های تحصیلات تکمیلی شامل برنامه های کارشناسی ارشد و دکتری هستند که توسط دانشکده ها و انستیتوها در دانشگاه ها هماهنگ شده اند. برنامه های تخصصی پزشکی در داخل دانشکده های پزشکی و بیمارستان های آموزشی متعلق به وزارت بهداشت و موسسه امنیت اجتماعی (SGK) انجام می شود.

دانشگاه خصوصی یا بنیادی یا وقفی(Ozel / Vakif Universiteleri): در ترکیه، موسسات خصوصی در سال 1984 حق ایجاد و توسعه دانشگاه ها را به دست آوردند. آنها با هدف اساسی ایجاد یک مرکز عالی در آموزش عالی و تحقیق تاسیس شدند. دانشگاه های خصوصی ابتکارات فعالتری را برای ایجاد و انتخاب شبکه های آموزش و تحقیق بین المللی و جهانی انتخاب می کنند.

متوسط آموزش در بیشتر دانشگاه های خصوصی انگلیسی است. تقریبا همه آنها یک سال مطالعه انگلیسی را برای کسانی که سطح انگلیسی مناسبی ندارند آموزش میدهند.

دانشگاه های خصوصی هزینه تحصیل را از 6000 تا 20000 دلار در سال دریافت میکنند. اگر چه نهاد های خصوصی کمک مالی قابل توجهی به دانشگاههای خصوصی می کنند؛ بیش از 40 درصد از تمام دانشجویان این دانشگاهها نوعی کمک مالی دریافت می کنند.

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه   

با بررسی‌های کارشناسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در نظر گرفتن سه نظام رتبه بندی معتبر بین المللی Times، QS و Shanghai لیست دانشگاه‌های خارج از کشور مورد تایید وزارت بهداشت جهت ورودی‌های سال تحصیلی 2021-2020 در رشته های مرتبط با علوم پزشکی اعلام شد. این لیست سالیانه مورد بازبینی و بازنگری قرار می‌گیرد.

طبق اعلام وزارت بهداشت،و با توجه به مصوبه هفتادمین جلسه شورایعالی برنامه ریزی علوم پزشکی، امکان انتقال دانشجویان به داخل کشور که از ابتدای سال 2019(1397/10/11)تحصیل خود را در یکی از دانشگاه‌های مورد تایید خارج از کشور آغاز نموده‌اند، ممنوع شده است و در صورت اتمام تحصیل این افراد، مدارک صادره طبق ضوابط اعلام شده قابل ارزشیابی خواهد بود.

ضمنا طبق تاکید وزارت بهداشت، کالج های وابسته به دانشگاه اصلی ذکر شده در لیست و شعب آن در سایر کشورها مورد تایید نبوده و مدارک صادره از آنها قابل ارزشیابی نمی باشد.
لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 2021

1- دانشگاه آنکارا (Ankara University)

این دانشگاه دولتی بوده و در شهر آنکارا قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در یکی از آزمونهای YOS و یا SAT حد نصاب لازم را کسب نمایید.

2- دانشگاه آتاتورک (Ataturk university)

این دانشگاه دولتی بوده و در شهر ارزروم قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در یکی از آزمونهای YOS و یا SAT حد نصاب لازم را کسب نمایید.

3- دانشگاه اژه (Ege university)

این دانشگاه دولتی بوده و در شهر ازمیر قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در آزمون YOS حد نصاب لازم را کسب نمایید.

4- دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe university)

این دانشگاه دولتی بوده و در شهر آنکارا قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در آزمون SAT حد نصاب لازم را کسب نمایید.

5- دانشگاه استانبول (Istanbul University)

این دانشگاه دولتی بوده و در شهر استانبول قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در آزمون YOS حد نصاب لازم را کسب نمایید.

6- دانشگاه کوچ (Koc University)

این دانشگاه خصوصی بوده و در شهر استانبول قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در آزمون SAT حد نصاب لازم را کسب نمایید.

7- دانشگاه قاضی (Gazi University)

این دانشگاه دولتی بوده و در شهر آنکارا قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در آزمون SAT حد نصاب لازم را کسب نمایید.

8- دانشگاه کاتب چلبی ازمیر (Izmir Katip Celebi University)

این دانشگاه دولتی بوده و در شهر ازمیر قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در یکی از آزمونهای YOS و یا SAT حد نصاب لازم را کسب نمایید.

9-دانشگاه مارمارا (Marmara University)

این دانشگاه دولتی بوده و در شهر استانبول قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در یکی از آزمونهای YOS و یا SAT حد نصاب لازم را کسب نمایید.

10-دانشگاه دوکوز ایلول ازمیر (Dokuz eylul University)

این دانشگاه دولتی بوده و در شهر ازمیر قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در یکی از آزمونهای YOS و یا SAT حد نصاب لازم را کسب نمایید.

11-دانشگاه اوندوکوز مایس سامسون (Ondokuz Mayis Samsun University)

این دانشگاه دولتی بوده و در شهر سامسون قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در یکی از آزمونهای YOS و یا SAT حد نصاب لازم را کسب نمایید.

12-دانشگاه یدی تپه استانبول (Yeditepe University)

این دانشگاه خصوصی بوده و در شهر استانبول قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه نیاز به آزمون ورودی نبوده و صرفا پذیرش با سوابق تحصیلی خواهد بود.

13-دانشگاه باهچه شهیر (Bahcesehir University)

این دانشگاه خصوصی بوده و در شهر استانبول قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه نیاز به آزمون ورودی نبوده و صرفا پذیرش با سوابق تحصیلی خواهد بود.

14-دانشگاه باشکنت (Baskent University)

این دانشگاه خصوصی بوده و در شهر آنکارا قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در یکی از آزمونهای YOS و یا SAT حد نصاب لازم را کسب نمایید.

15-دانشگاه آجی بادم (Acibadem University)

این دانشگاه خصوصی بوده و در شهر استانبول قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه نیاز به آزمون ورودی نبوده و صرفا پذیرش با سوابق تحصیلی خواهد بود.

 

مزایای تحصیل در ترکیه                                   

عوامل متعددی وجود دارد که باعث محبوبیت تحصیل در ترکیه می‌شود. در این قسمت قصد داریم به بررسی کامل مزایای تحصیل در ترکیه و توضیح آن‌ها بپردازیم. از جمله مزایای تحصیل در ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پذیرش آسان در پزشکی و رشته‌های مهندسی پرطرفدار

سختی کنکور و ظرفیت پایین دانشگاه‌های ایران در رشته‌های پزشکی، پیراپزشکی و داروسازی باعث شده است که تحصیل در این رشته‌ها به آرزوی دانش آموزان ایرانی تبدیل شود. برخی از دانش آموزان هزینه‌های بسیار زیادی را برای کلاس‌های کنکور خرج می‌کنند و باز هم نمی‌توانند در رشته‌های پزشکی و یا رشته‌های مهندسی پرتقاضا قبول شوند.

یکی از عوامل محبوبیت تحصیل در ترکیه، اخذ پذیرش بسیار آسان در رشته‌های پزشکی است. برای تحصیل پزشکی در ترکیه اصلا نیازی به پشت سر گذاشتن آزمون‌های سخت وجود ندارد و با آزمون‌های آسان امکان تحصیل پزشکی در ترکیه وجود دارد.

هزینه ارزان تحصیل در ترکیه

ارزش پایین پول ترکیه نسبت به پول اروپا و آمریکا باعث شده است که هزینه تحصیل در ترکیه بسیار ارزان باشد. دانشگاه های ترکیه ارزان ترین شهریه را نسبت به دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی دارند و همین یکی از عامل‌های مهم برای تحصیل در ترکیه است. در ادامه مقاله بیشتر در مورد هزینه تحصیل در ترکیه صحبت خواهیم کرد.

مدارک معتبر دانشگاه های ترکیه

تقریبا تمام کشورهای اروپایی مدارک دانشگاه های ترکیه را قبول دارند. وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران نیز مدرک برخی از دانشگاه‌های ترکیه را قبول دارند. بنابراین می‌توان گفت که مدارک دانشگاه‌های ترکیه بسیار معتبر است و می‌توان از این مدارک برای کار در ترکیه و سایر کشورها استفاده کرد.

عدم وجود شرط سنی و مشکل گپ تحصیلی

هیچ شرایط سنی برای تحصیل در ترکیه وجود ندارد. وجود گپ تحصیلی مشکل بسیار بزرگی برای تحصیل در اکثر کشورهای خارجی است، اما وجود گپ تحصیلی هیچ مانعی برای تحصیل در ترکیه ایجاد نمی‌کند. هر سنی که داشته باشید و هر قدر که در رزومه شما گپ وجود داشته باشد، باز هم راهی برای تحصیل در ترکیه وجود دارد.

امکان کار حین تحصیل در ترکیه

در هنگام تحصیل در ترکیه اجازه دارید تا 20 ساعت در هفته کار کنید. کار حین تحصیل در ترکیه باعث می‌شود که قسمتی از هزینه تحصیل در ترکیه جبران شود و همچنین بیشتر با زبان و فرهنگ مردم ترکیه آشنا شوید. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های ترکیه هم امکان کار در ترکیه وجود دارد. به طور مثال کسانی که از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه فارغ التحصیل می‌شوند، می‌توانند به عنوان پزشک در ترکیه مشغول کار شوند و کار مناسب برای آن‌ها وجود دارد.

عدم نیاز به اخذ ویزا و نزدیکی به ایران

ترکیه همسایه شمال غربی ایران است و به همین دلیل سفر به این کشور بسیار راحت است. بنابراین دانشجویانی که در ترکیه مشغول به تحصیل هستند، بیشتر از سایر دانشجویان خارجی می‌توانند به ایران آمده و خانواده خود را ببینند. همین موضوع باعث می‌شود که سختی کمتری برای تحصیل در خارج از کشور داشته باشند و کمتر دلتنگ خانواده خود شاز جمله عواملی که باعث آسان بودن سفر به ترکیه می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایرانی‌ها برای سفر به ترکیه فقط به پاسپورت نیاز دارند و نیازی به اخذ ویزا ندارند.
  • پیدا کردن بلیط هواپیما برای سفر بسیار آسان است. تقریبا هر روز پروازهایی برای رفتن به ترکیه یا برگشت به ایران وجود دارد.
  • ارزش پول ترکیه و ایران نزدیک است، به همین دلیل هزینه سفر به ترکیه ارزان‌تر از سفر به سایر کشورهاست.

 

امکان دریافت بورس تحصیلی                                                              

اگر دانشجوی موفقی باشید و معدل تحصیلی شما بالا باشد، می‌توانید از بورس‌های تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه هم استفاده کنید. با دریافت بورس تحصیلی حتی امکان تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه را نیز خواهید داشت. البته گفتنی است که دریافت بورس‌های تحصیلی در رشته‌های پزشکی ترکیه، به آسانی امکان‌پذیر نیست و باید حتما دانشجوی بسیار موفقی باشید.

 

مدرک زبان برای تحصیل پزشکی در ترکیه             

تحصیل در ترکیه به دو زبان انگلیسی و ترکی امکان‌پذیر است، با اینکه تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های ترکیه به زبان ترکی انجام می‌شود، اما باز هم دانشگاه‌هایی وجود دارد که تحصیل در آن‌ها به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است. دانشجویانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، از لحاظ مدرک زبان به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه همه وضعیت‌ها را توضیح خواهیم داد.

تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان ترکی

برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه به زبان ترکی، باید مدرک زبان تومر داشته باشید. تومر آزمون زبان ترکی استانبولی است و با قبول شدن در آن می‌توانید مدرک آن را بگیرید. در این صورت می‌توانید به سرعت وارد رشته مورد نظر خود در دانشگاه‌ها ترکیه شوید و تحصیل خود را شروع کنید. البته نگران نباشید، چنانچه مدرک زبان ترکی هم نداشته باشید، راه دیگری برای تحصیل پزشکی در ترکیه وجود دارد.

 

تحصیل پزشکی در ترکیه بدون مدرک زبان تومر

اگر با زبان ترکی آشنایی ندارید و مدرک تومر ندارید، باز هم می‌توانید در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنید. دانشجویان خارجی بدون مدرک زبان، قبل از شروع تحصیل، در دوره زبان دانشگاه شرکت می‌کنند. این دوره حاضیرلیک یا دوره آمادگی نام دارد و مدت آن یکسال است. دانشجویان خارجی پس از گذراندن این دوره می‌توانند در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهند.

 

تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی

چنانچه مدرک زبان انگلیسی دارید یا به زبان انگلیسی مسلط هستید، برای تحصیل احتیاجی به یاد گرفتن زبان ترکی ندارید. همانطور که گفتیم امکان تحصیل در برخی دانشگاه‌های ترکیه به زبان انگلیسی وجود دارد. چنانچه شما مدرک تافل داشته باشید، می‌توانید به صورت مستقیم در رشته مورد نظر خود، شروع به تحصیل کنید. چنانچه مدرک زبان ندارید اما به انگلیسی مسلط هستید، دانشگاه یک آزمون زبان از شما می‌گیرد و چنانچه نمره قبولی را کسب کنید، باز هم می‌توانید به صورت مستقیم تحصیل خود را شروع کنید.

 

تحصیل پزشکی در ترکیه بدون مدرک زبان انگلیسی

اگر مدرک زبان انگلیسی ندارید، باز هم روشی برای تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی وجود دارد. دانشگاه‌های ترکیه یک دوره حاضیرلیک برای زبان انگلیسی هم دارند. این دوره آمادگی زبان یکسال طول می‌کشد و دانشجویان پس از گذراندن این دوره می‌توانند در رشته مورد نظر خود مشغول تحصیل شوند. در واقع با یک تیر دو نشان خواهید زد، هم بر زبان کاربردی انگلیسی مسلط خواهید شد و هم می‌توانید در رشته دلخواه خود تحصیل کنید.

شرط سنی برای تحصیل پزشکی در ترکیه

بر خلاف سایر کشورهای خارجی، شرط سنی خاصی برای تحصیل پزشکی در ترکیه وجود ندارد. اگر شرط سنی خاصی نیز در برخی دانشگاه‌ها وجود داشته باشد، می‌توان به روش‌هایی آن را برطرف کرد. یکی از مزیت‌های تحصیل پزشکی در ترکیه نیز این است که وجود گپ تحصیلی هم مشکلی ایجاد نمی‌کند. بنابراین چنانچه مدتی تحصیل نکرده‌اید و بین مقاطع تحصیلی شما فاصله افتاده است، هیچ نگرانی بابت تحصیل در ترکیه نخواهید داشت.

شرط معدل برای تحصیل پزشکی در ترکیه

چنانچه معدل و ریزنمرات خوبی داشته باشید، می‌توانید از مزایای تحصیل ارزان‌تر در ترکیه بهره‌مند شوید. ولی اگر معدل خوبی ندارید، جای نگرانی نیست. معدل شما برای بیشتر دانشگاه‌های ترکیه آنچنان مهم نیست و تقریبا بدون شرط معدل می‌توانید در ترکیه پزشکی بخوانید، فقط امکان استفاده از برخی تخفیفات تحصیلی برای شما وجود نخواهد نداشت.