وبلاگ

اقامت توریستی

منظور از اقامت توریستی ترکیه چیست؟

این اقامت برای افرادی صادر می‌شود که قصد دارند بیش از 90 روز در ترکیه بمانند و از مزایای اقامت در این کشور نیز در این مدت بهره مند شوند. از آنجایی که این روش معمولاً به منظور مقاصد توریستی انتخاب می‌شود، لذا به این نوع اقامت، اقامت توریستی ترکیه نیز گفته می‌شود.

 

افرادی که به دنبال اخذ اقامت ترکیه هستند و مایلند که از مزایای زندگی در ترکیه بهره ببرند، از راه‌های مختلفی می‌توانند اقدام به اخذ اقامت ترکیه کنند. یکی از ارزان‌ترین و مطمئن‌ترین این راه‌ها اخذ اقامت ترکیه با اجاره ملک است.

 

 

 

آیا با اقامت توریستی تركيه می‌توان کار کرد؟

 

 

بله. اما برای کار در ترکیه، اولاً باید 6 ماه از تاریخ اقامت شما در ترکیه به روش اقامت ترکیه با اجاره خانه (یا هر روش دیگری) گذشته باشد و ثانیاً شما باید موفق به اخذ اجازه کار در ترکیه (Çalışma izin) شده باشید. برای دریافت اجازه کار در ترکیه، لازم است شما توسط یک کارفرمای ترک استخدام شده باشید و برای شما بیمه رد شود و ظرف فرصت تعیین شده، برای دریافت اجازه کار به اداره کار ترکیه مراجعه کنید.

 

در واقع لازمه اخذ اجازه کار در ترکیه، داشتن هر کدام از کیملیک‌های (کارت‌های اقامت) ترکیه است. دریافت اقامت ترکیه با اجاره خانه روش مقرون به صرفه‌تری نسبت به سایر روش هاست.

 

 

 

مزایای دریافت اقامت ترکیه از این روش چیست؟

امکان اخذ سریع وقت سفارت سایر کشورها (نظیر آلمان، اتریش، اسلواکی و…) در ترکیه (به علت آنکه شما یک مقیم ترک محسوب می‌شوید.)

آسان‌ترین روش اخذ اقامت ترکیه (به این دلیل که اقامت توریستی ترکیه برای این کشور ارز آوری و درآمدزایی دارد.)

ارزان‌ترین راه دریافت اقامت ترکیه

امکان درخواست اقامت کاری ترکیه با داشتن کارت اقامت

امکان حضور در ترکیه برای بررسی سرمایه گذاری و سایر روش‌های اقامتی ترکیه

محدودیت‌ها و مشکلات اقامت ترکیه با اجاره خانه چیست؟

با دریافت این اقامت، حق تحصیل در این کشور را ندارید: اما با داشتن این اقامت، اجازه درخواست آن را به راحتی در اختیار دارید.

با دریافت این اقامت، حق کار در این کشور را ندارید: اما با داشتن این اقامت، امکان درخواست اجازه کار را به راحتی در اختیار دارید.

هزینه اقامت ترکیه با اجاره خانه

 

مدارک مورد نیاز برای اقامت یکساله ترکیه کدامند؟

اجاره نامه محضری در ترکیه

بیمه درمانی یکساله معتبر (افراد زیر 18 سال و بالای 65 سال از ارائه این مدرک معاف هستند)

شماره مالیاتی (برای تمامی افراد)

فرم راندوو (درخواست مصاحبه)

نسخه اصلی و فتوکپی گذرنامه

چهار قطعه عکس بیومتریک (احراز هویت) تمام رخ – رنگی – 4×3

ترجمه شناسنامه به ترکی یا انگلیسی

ترجمه قباله ازدواج (برای افراد متأهل)

ترجمه شناسنامه فرزندان یا گواهی کفالت

فیش پرداختی هزینه‌های واریزی اداره مهاجرت (پول خاک و…)

توجه داشته باشید که علاوه بر موارد فوق، ممکن است مستندات اضافی (مانند گواهی سوء پیشینه، قباله ازدواج و …) توسط مقامات ترکیه از شما خواسته شود.

 

 

 

چه هزینه‌هایی برای گرفتن اقامت ترکیه با اجاره خانه باید پرداخت شود؟

هزینه اجاره خانه (از 700 لیر به بالا)

هزینه دفترخانه رسمی (جهت تأیید اجاره نامه در دفترخانه رسمی ترکیه. این مورد ملزم به حضور صاحب ملک و همراه داشتن اصل سند خانه می‌باشد). (200 تا 300 لیر)

هزینه گرفتن بیمه یک ساله (200 تا 900 لیر – بسته به سن)

هزینه ترجمه مدارک (برای هر مدرک حدوداً 300 هزار تومان)

مالیات اتباع خارجی یا پول خاک (89 لیر + 80 دلار)

 

 

مراحل اخذ اقامت توریستی ترکیه (اقامت ترکیه با اجاره خانه) چگونه است؟

 

 

*** تمامی مراحل توسط موسسه حقوقی سروش فردا، برای شما انجام می‌شود.

 

در مرحله اول شما باید با مراجعه به ترکیه مدارکی نظیر اجاره نامه خانه، بیمه نامه و نمره مالیاتی را دریافت نمایید. سپس باید برای شما از اداره مهاجرت (göç idaresi) وقت مصاحبه (Randevu) دریافت شود. بسته به شهر و اداره مهاجرتی که اقدام به درخواست وقت مصاحبه کرده اید، بین 2 روز تا 2 ماه بعد به شما وقت مصاحبه داده می‌شود. در روز مصاحبه باید تمامی مدارکی که در بالا به آنها اشاره شد را همراه داشته باشید. بعد از انجام مصاحبه که به زبان ترکی یا انگلیسی (و یا توسط مترجم فارسی زبان) انجام می‌شود، شما نامه‌ای مبنی بر انجام مصاحبه دریافت خواهید کرد و جواب آن تا 90 روز بعد به صورت ایمیل به شما اعلام خواهد شد. در صورت قبولی، کارت اقامت شما توسط پست به آدرس خانه‌ای که به واسطه اجاره نامه اعلام کرده اید ارسال می‌شود.

 

شرایط اقامت ترکیه با اجاره خانه

 

اجاره خانه در ترکیه به چه صورت است؟

اگر می‌خواهید در ترکیه خانه‌ای را اجاره کنید و در آن زندگی کنید، باید پس از مراجعه به ترکیه و بازدید ملک مورد نظر، اجاره نامه را به صورت حضوری امضا کنید. در نظر داشته باشید قیمت اجاره خانه در ترکیه بستگی به شهر، محله، ابعاد و مشخصات خانه‌ای دارد که قصد زندگی در آن را دارید. مثلاً اجاره ماهیانه خانه در استانبول حدوداً بین 700 لیر به بالا می‌باشد.

 

در هنگام اجاره ملک در ترکیه، بهتر است احتیاط کنید. یعنی دقت داشته باشید که ملکی را که می‌خواهید اجاره کنید، به افراد دیگری اجاره داده نشده باشد و مطمئن شوید موجر شما مالک اصلی و یا وکیل قانونی مالک خانه است.

 

 

صومعه سوملا (مریم باکره)

آیا امکان تمدید اقامت ترکیه با اجاره خانه به صورت سال به سال وجود دارد؟

خیر. متأسفانه بر اساس قوانین جدید ترکیه امکان تمدید اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه به صورت سال به سال وجود ندارد. برای ادامه اقامت خود در ترکیه می توانید از روش های دیگری نظیر خرید ملک در ترکیه، ثبت شرکت و دریافت اجازه کار در ترکیه اقدام نمایید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *